NHD-0108CZ-FSW-GBW-33V3 by newhaven display
Image is representational - see mfr. specs
NHD-0108CZ-FSW-GBW-33V3
Newhaven Display
LCD Character Display - 1 x 8 Character - STN-Gray - White 3V Backlight - 69.0 x 27.0 mm ...
DESCRIPTION
The NHD-0108CZ-FSW-GBW-33V3 is a 1 x 8 Character LCD Character Display. It features a STN-Gray Transflective Display with a White 3V Backlight. Character size is 7.71 x 4.20 mm. It uses an 8-Bit Parallel Interface. Voltage requirement is 3.3V. Controller required is the SPLC780D or ST7066U
Search Keywords: NHD0108CZFSWGBW33V3
Part No:
NHD-0108CZ-FSW-GBW-33V3
COO:
CN
Display Format:
1 x 8 Characters
Display Type:
STN-GRAY
Display Mode:
Transflective
Text Color:
Blue
Background Color:
White
Backlight:
LED - White
Active Area:
N/A
Character Size:
7.71 x 4.20 mm
Interface:
8-Bit Parallel
Supply Voltage:
3.3 V
Operating Temperature:
-20 to +70 °C