112-050-113R001 by norcomp
Image is representational - see mfr. specs
112-050-113R001
Norcomp
Male 0.085 Ribbon SCSI 50 Position Right Angle Dip Solder ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 112 series 0.085-inch Ribbon Type Connector/Backshell Kit. It has nickel-plated steel shell with copper alloy contacts and a glass-filled thermoplastic insulator. D-shape polarized mating face Rugged design and quick release have proven effective in areas of repeatable cycling 5A Contact current rating 1000MΩ at 500VDC Minimum insulation resistance 30mΩ Maximum contact resistance -55 to 125°C Operating temperature range Connector Style Center Strip Contacts Connector Type Plug Number of Positions 50 Number of Rows 2 Mounting Type Through Hole, Right Angle Termination Solder Flange Feature Housing/Shell (4-40) Type SCSI Contact Finish Gold Contact Finish Thickness Flash