C300K2R5E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
C300K2R5E
Ohmite
Res Wirewound 2.5 Ohm 10% 300W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
RoHS Compliant
DESCRIPTION
Search Keywords: C300K2R5E
Part No:
C300K2R5E
Power Rating:
300 W
Resistance Value:
2.5 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±400 ppm/°C