D100K1R0E
D100K1R0E
In Stock: 84
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
D100K1R0 by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
D100K1R0
Ohmite
Resistor, Wirewound - Vit. Enamel - Radial Lugs - 100W -A (+/-) 260ppm/AC - 1.0 Ohms
RoHS Non-Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: D100K1R0
Supplier:
Ohmite
Part No:
D100K1R0
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
100 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
1 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C