D100K3R0E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
D100K3R0E
Ohmite
The D100K3R0E is a 100W, 3.0 ohm adjustable wirewound power resistor with a vitreous enamel coating and ±10% tolerance. ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
The D100K3R0E is a 100 Watt, 3.0 ohm adjustable power resistor from the Ohmite 210 Dividohm® series. This wirewound resistor is built with a rugged, all-welded construction and a lead-free vitreous enamel coating over a tubular ceramic core. It features a power rating of 100W, a resistance of 3.0 ohms, and a tolerance of ±10%, with a maximum voltage rating of 2845V. An included adjustable lug allows the resistance to be set anywhere from 10% to 90% of its full value. These features make the D100K3R0E ideal for high-wattage applications, such as adjusting circuits, setting equipment to meet various line voltages, and obtaining odd resistance values.
Search Keywords: D100K3R0E
Part No:
D100K3R0E
Power Rating:
100 W
Resistance Value:
3 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C