D175K1K0E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
D175K1K0E
Ohmite
Resistor, Wirewound - Vit. Enamel - Radial Lugs - 175W -A (+/-) 260ppm/AC - 1K Ohms
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: D175K1K0E
Supplier:
Ohmite
Part No:
D175K1K0E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
175 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C