D225K50RE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
D225K50RE
Ohmite
Resistor, Wirewound - Vit. Enamel - Radial Lugs - 225W -A (+/-) 260ppm/AC - 50 Ohms ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE part D225K50RE is a Wirewound Resistor with a 50 Ohm resistance and a power rating of 225W. This resistor features radial lugs for easy installation and has a temperature coefficient of +/- 260ppm/°C, ensuring stable performance even in varying temperature environments. Its vitreous enamel coating provides excellent insulation and resistance to heat and moisture. Perfect for high-power applications, this OHMITE resistor offers reliability and precision in a compact and durable package.
Search Keywords: D225K50RE
Supplier:
Ohmite
Part No:
D225K50RE
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
225 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
50 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C