D50K20KE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
D50K20KE
Ohmite
Resistor, Wirewound - Vit. Enamel - Radial Lugs - 50W -A (+/-) 260ppm/AC - 20K Ohms
DESCRIPTION
Search Keywords: D50K20KE
Part No:
D50K20KE
Power Rating:
50 W
Resistance Value:
20 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C