E300K10RE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
E300K10RE
Ohmite
Res Wirewound 10 Ohm 10% 300W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE E300K10RE is a high-quality, reliable wirewound resistor designed for demanding applications. With a resistance of 10 Ohms and a tolerance of 10%, this resistor can handle up to 300 watts of power with a temperature coefficient of ±400ppm/°C. The resistor features a durable vitreous enamel coating and is equipped with a sturdy RDL lug bolt-on connection for easy installation. Trust the OHMITE E300K10RE to deliver precision performance in your electronic circuits.
Search Keywords: E300K10RE
Supplier:
Ohmite
Part No:
E300K10RE
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
300 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
10 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±400 ppm/°C