E300KR16E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
E300KR16E
Ohmite
Res Wirewound 0.16 Ohm 10% 300W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
RoHS Compliant
DESCRIPTION
Search Keywords: E300KR16E
Part No:
E300KR16E
Power Rating:
300 W
Resistance Value:
160 mOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±400 ppm/°C