F55J1R0E
OhmiteRes Wirewound 1 Ohm 5% 55W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Res Wirewound 1 Ohm 5% 55W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
Search Keywords: F55J1R0E
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Ohmite
Part No:
F55J1R0E
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
55 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
1 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±400 ppm/°C