GW13J75K0E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
GW13J75K0E
Ohmite
Res Wirewound 75K Ohm 5% 13W ±100ppm/°C Solder Lug Flange Mount ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE part GW13J75K0E is a high-quality wirewound resistor with a resistance of 75K Ohms and a tolerance of 5%. This 13W resistor has a low temperature coefficient of±100ppm/°C, making it highly stable and reliable for various applications. It features solder lug terminals for easy installation and a flange mount design for secure mounting. Trust OHMITE for precision and performance in your electronic projects with this resistor.
Search Keywords: GW13J75K0E
Supplier:
Ohmite
Part No:
GW13J75K0E
COO:
IN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
N/A
Mounting:
Flange Mount
Power Rating:
13 W
Termination Style:
Solder
Resistance Value:
75 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C