L225J100E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
L225J100E
Ohmite
Resistor - 100 ohm - L225 Series - 225 W - ± 5% - Solder Lug - 4.595 kV. ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The L225J100E is a 100Ω 225W through-hole mounting Fixed Resistor is equipped with solder lug terminals for soldering or sturdy bolt connection. When secure mounting is required, the hollow core of this resistor permits fastening with spring-type brackets, thru bolts or thru bolts with slotted-steel brackets. The 270 type resistor features all-welded construction and durable lead free vitreous enamel coating. Suitable for rugged applications.
Search Keywords: L225J100E
Supplier:
Ohmite
Part No:
L225J100E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
225 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
100 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C