L225J50RE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
L225J50RE
Ohmite
Res Wirewound 50 Ohm 5% 225W ±260ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On ...
DESCRIPTION
The OHMITE L225J50RE is a high quality resistor with a resistance of 50 Ohms and a tolerance of 5%. This wirewound resistor is capable of handling up to 225W of power and has a temperature coefficient of ±260ppm/°C. It features a durable vitreous enamel coating and is equipped with RDL lug bolt-on terminals for easy installation. This reliable and robust resistor is ideal for use in a wide range of electronic applications.
Search Keywords: L225J50RE
Part No:
L225J50RE
Power Rating:
225 W
Resistance Value:
50 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C