L50J100E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
L50J100E
Ohmite
Res Wirewound 100 Ohm 5% 50W ±260ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE L50J100E is a high-quality, reliable wirewound resistor with a resistance of 100 Ohms and a tolerance of 5%. It can handle up to 50 watts of power and has a temperature coefficient of ±260ppm/°C. The resistor is designed to be bolted onto a circuit board or other surface using the RDL lug bolt-on method. Its vitreous enamel coating ensures excellent durability and protection against environmental factors. This resistor is a great choice for various applications where precision and stability are critical.
Search Keywords: L50J100E
Supplier:
Ohmite
Part No:
L50J100E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
50 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
100 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C