MOX-400231006FE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
MOX-400231006FE
Ohmite
Res Thick Film 100M Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±50ppm/°C Epoxy AXL ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE MOX-400231006FE is a precision resistor designed for high resistance applications. This thick film resistor has a resistance of 100M Ohms with a tolerance of 1%. It can handle up to 0.75W (3/4W) of power and has a low temperature coefficient of ±50ppm/°C. The resistor is encapsulated in epoxy and comes in an axial lead package, making it easy to install and suitable for a variety of electronic projects.
Search Keywords: MOX400231006FE
Supplier:
Ohmite
Part No:
MOX-400231006FE
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BOX
Termination Style:
Axial
Power Rating:
0.75 (3/4) W
Resistance Value:
100 mOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 220 °C
Packaging:
N/A
Dimension:
14.78 x 4.19 mm