MOX93022505FVE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
MOX93022505FVE
Ohmite
Res 25M Ohm 1% 7.5W ±50ppm/°C Conformal Silicone AXL ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
This OHMITE MOX93022505FVE resistor features a resistance of 25M Ohm with a tolerance of 1% and a power rating of 7.5W. It has a temperature coefficient of ±50ppm/°C and is coated with conformal silicone for added protection. This resistor is designed in an axial lead style, making it suitable for a wide range of applications requiring high precision and reliability.
Search Keywords: MOX93022505FVE
Part No:
MOX93022505FVE
COO:
AT
ECCN:
EAR99
15
Package Type:
BOX
Termination Style:
Axial
Power Rating:
7.5 W
Resistance Value:
25 mOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 225 °C
Packaging:
N/A
Dimension:
52 x 8 mm