PFE5K1R60E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
PFE5K1R60E
Ohmite
Res Wirewound 1.6 Ohm 10% 1082W ±500ppm/°C Screw Terminal Bolt-On/Bracket Mount ...
DESCRIPTION
OHMITE part PFE5K1R60E is a precision wirewound resistor with a resistance of 1.6 Ohm and a tolerance of 10%. This high-power resistor is rated at 1082W and has a temperature coefficient of±500ppm/°C. It features a convenient screw terminal for easy installation and is designed for bolt-on/bracket mount applications. Trust OHMITE for reliable and high-quality resistor solutions.
Search Keywords: PFE5K1R60E
Part No:
PFE5K1R60E
Power Rating:
1082 W
Resistance Value:
1.6 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±500 ppm/°C