PFE5K5R40E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
PFE5K5R40E
Ohmite
Res Wirewound 5.4 Ohm 10% 752W ±500ppm/°C Screw Terminal Bolt-On/Bracket Mount
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: PFE5K5R40E
Supplier:
Ohmite
Part No:
PFE5K5R40E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
N/A
Mounting:
Bolt-On/Bracket Mount
Power Rating:
752 W
Termination Style:
Screw Terminal
Resistance Value:
5.4 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±500 ppm/°C