SM108032006FE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
SM108032006FE
Ohmite
Res Thick Film 200M Ohm 1% 2.5W A±25/A±50ppm/A°C Epoxy RDL ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE SM108032006FE is a high-quality thick film resistor, designed to provide a resistance of 200 Megaohms with a tolerance of 1%. This resistor can handle up to 2.5W of power and features a temperature coefficient of A±25/A±50ppm/A°C. Encapsulated in epoxy with radial leads (RDL) for easy installation, this resistor is ideal for precision electronic applications requiring high resistance values and low temperature coefficients.
Search Keywords: SM108032006FE
Supplier:
Ohmite
Part No:
SM108032006FE
COO:
MX
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
BULK
Termination Style:
Radial
Power Rating:
2.5 W
Resistance Value:
200 mOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±25,±50 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 110 °C
Packaging:
N/A
Dimension:
52.83 x 2.54 x 8.64 mm
Terminal Pitch:
48.26 mm