MY2NAC110120S by omron automation canada
Image is representational - see mfr. specs
MY2NAC110120S
Omron Automation Canada
Electromechanical Relay 110/120VAC 4.43KOhm 10A DPDT (28x21.5x36)mm Socket General Purpose Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: MY2NAC110120S
Supplier:
Omron Automation Canada
Part No:
MY2NAC110120S
Alias/AKA:
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
110,120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Yes
Operating Temperature:
-55 to 70 °C
Coil Resistance:
4.43 KOhm