E2KC25MF1 by omron automation
Image is representational - see mfr. specs
E2KC25MF1
Omron Automation
Proximity sensor - capacitive - 34mm dia - unshielded - 25mm - DC - 3-wire - PNP-NO - 2m cable
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The E2KC25MF1 is a stadard unshielded long distance capacitive sensor. Sensing distance is adjustable 3.00mm-25.00mm. Output configuration is a DC 3-wire PNP. Output operation mode is NO (normaly open).
Search Keywords: E2KC25MF1
Supplier:
Omron Automation
Part No:
E2KC25MF1
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1
Type:
Capacitive
Sensing Distance:
25 mm
Mounting:
Panel
Output Type:
PNP
Dimension:
82 x 34 x 34 mm
Operating Temperature:
-25 to 70 °C