E2KF10MC2 by omron automation
Image is representational - see mfr. specs
E2KF10MC2
Omron Automation
Proximity sensor - capacitive - flat - unshielded - 10mm - DC - 3-wire - NPN-NC - 2m cable
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: E2KF10MC2
Supplier:
Omron Automation
Part No:
E2KF10MC2
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1
Type:
Capacitive
Sensing Distance:
10 mm
Mounting:
Screw
Output Type:
NPN
Dimension:
50 x 25 x 10.1 mm
Response Frequency:
100 Hz
Operating Temperature:
-10 to 55 °C