G7T112SDC24 by omron automation
Image is representational - see mfr. specs
G7T112SDC24
Omron Automation
Electromechanical Relay 24VDC 1.15KOhm 1/5A SPDT(33.5x10x39)mm Plug-In I/O Relay ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON INDUSTRIAL G7T112SDC24 is an Electromechanical Relay with a 24VDC coil voltage. This relay has a contact resistance of 1.15KOhm and a contact rating of 1/5A. It features a Single Pole Double Throw (SPDT) configuration and is a plug-in type relay with dimensions measuring 33.5x10x39mm. This I/O relay is designed for industrial applications and offers reliable and efficient performance.
Search Keywords: G7T112SDC24
Supplier:
Omron Automation
Part No:
G7T112SDC24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
1/5 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
1.15 KOhm