LY3AC120 by omron automation
Image is representational - see mfr. specs
LY3AC120
Omron Automation
Power Relay 120VAC 10A 3PDT(28x31.5x42.9)mm Socket ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON INDUSTRIAL part LY3AC120 is a reliable and efficient power relay designed for industrial applications. This 3PDT (3 Form C) relay operates at 120VAC and can handle a maximum current of 10A. With dimensions of 28x31.5x42.9mm, it is compact and space-saving. To facilitate easy installation, this power relay can be used with a compatible socket. Trustworthy and durable, the OMRON INDUSTRIAL LY3AC120 power relay is an excellent choice for various industrial automation and control systems.
Search Keywords: LY3AC120
Supplier:
Omron Automation
Part No:
LY3AC120
COO:
ID
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
3PDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-25 to 55 °C
Coil Resistance:
2.45 KOhm