MJN3CDC12 by omron automation
Image is representational - see mfr. specs
MJN3CDC12
Omron Automation
Electromechanical Relay 12VDC 120Ohm 10A 3PDT(38.73x35.56x55.49)mm Socket General Purpose Relay ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON INDUSTRIAL part MJN3CDC12 is an electromechanical relay designed for a wide range of general purpose applications. It operates at a voltage of 12VDC and has a resistance of 120Ohm. With a 3PDT configuration, this relay is capable of handling a maximum current of 10A. The compact dimensions of 38.73x35.56x55.49mm make it suitable for various space-constrained installations. This relay comes with a socket for easy installation and is a reliable choice for industrial automation and control systems.
Search Keywords: MJN3CDC12
Supplier:
Omron Automation
Part No:
MJN3CDC12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
3PDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.187Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
120 Ohm