MKS3PIN5DC24 by omron automation
Image is representational - see mfr. specs
MKS3PIN5DC24
Omron Automation
Electromechanical Relay 24VDC 430Ohm 10A 3PDT(34.5x34.5x53.3)mm Plug-In General Purpose Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: MKS3PIN5DC24
Supplier:
Omron Automation
Part No:
MKS3PIN5DC24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
3PDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
11-Pin Circular Plug
Push to Test Button:
Yes
Led Indicator:
Operating Temperature:
-25 to 60 °C
Coil Resistance:
430 Ohm