MY2DC12S by omron automation
Image is representational - see mfr. specs
MY2DC12S
Omron Automation
Power Relay 12VDC 10A DPDT(28x21.5x36)mm Socket
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: MY2DC12S
Part No:
MY2DC12S
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 70 °C
Coil Resistance:
160 Ohm