B3U-1100P
Omron ElectronicsTactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount ...
DESCRIPTION
The B3U-1100P is a single-pole single-throw (SPST) SMD ultra-small Tactile Switch with black plunger and top-actuated operation. This switch features NO contact action. This compact switch allows high-density mounting on PCBs for mobile equipment. The dust-proof construction provides high reliability in dusty environments. It is surface mounted which is ideal for high-density mounting. High contact reliability 100mΩ Maximum initial contact resistance 100MΩ at 100VDC Minimum insulation resistance 5ms Maximum bounce time 1000m/s² Maximum shock resistance 200000 operations Minimum durability Applications Industrial