D3V-16G-3C25 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
D3V-16G-3C25
Omron Electronics
Switch Snap Action N.O. SPST Pin Plunger Quick Connect 16A 250VAC 250VDC 372.85VA 1.96N Screw Mount ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The D3V-16G-3C25 is a 1-pole Miniature Basic Switch with external lever. It features 16A current rating @ 250VAC, quick-connect terminal and 200gf maximum operating force. SPST-NO contact configuration Internal/far from plunger 30mΩ contact resistance 1000000-cycle mechanical durability IEC IP40 protection rating Conforms to EN61058-1 UL1054 Applications Industrial
Search Keywords: D3V16G3C25
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
D3V-16G-3C25
COO:
ID
ECCN:
EAR99
100
Mounting:
Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPST
Switch Configuration:
N.O.
Actuator Material/Style:
Pin Plunger
Contact Rating @ Voltage:
372.85@(CSA/UL) A
Maximum Movement Differential:
0.3 mm
Operating Force:
1.96 N
Termination Style:
Quick Connect
Dimension:
37.8 x 10.3 x 21.6 mm