G2R-14-DC24-BY-OMI
G2R-14-DC24-BY-OMI
In Stock: 6,820
Minimum Order: 50
VIEW PRODUCT
G2R-14-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R-14-DC24
Omron Electronics
Power PCB relay – General purpose relay - Sealed – SPDT – 08 A - 24 VDC coil - Through hole - 1 Form C - Silver Alloy
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The OMRON ELECTRONICS G2R-14-DC24 is a general purpose, power PCB SPDT relay. It has a current rating of 08 A, and a voltage rating of 24 VDC. It has a highly stable magnetic circuit for latching endurance and excellent resistance to vibration and shock.
Search Keywords: G2R14DC24
Part No:
G2R-14-DC24
Alias/AKA:
G2R-14-DC24-BY-OMI, G2R14DC24BYOMI
DC Coil Voltage:
24 V
Maximum Current Rating:
10 A
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
1.1 KOhm