G2R-1A4-AC120 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R-1A4-AC120
Omron Electronics
Power Relay 120VAC 10A SPST-NO(29x13x25.5)mm THT
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: G2R1A4AC120
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G2R-1A4-AC120
Alias/AKA:
G2R1A4AC120BYOMI
COO:
ID
ECCN:
EAR99
100
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
SPST-NO10703
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
6.5 KOhm