G2R-1-E-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R-1-E-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 16A SPDT(29x13x25.5)mm THT ...
DESCRIPTION
The G2R-1-E-DC24 is a 1-pole Power PCB Relay with DC coil, G2R series. 1CO (SPDT) contact configuration, high capacity classification. 8mm/8mm clearance and creepage distance, PCB terminal. Safety-oriented design with dielectric strength of 5000V between coil and contacts and surge resistance of 10000V. Meets VDE0700 requirements for household products according to VDE0110. Conforms to VDE0435 (VDE approval, C250 insulation grade), UL508, CSA22.2, SEV, SEMKO. Operating Temperature -40°C ~ 70°C Single-side stable relay Flux protection enclosure Applications Industrial, Power Management, Automation & Process Control
Search Keywords: G2R1EDC24
Part No:
G2R-1-E-DC24
Alias/AKA:
G2R1EDC24BYOMI,
COO:
ID
ECCN:
EAR99
100
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT10703
Maximum Current Rating:
16 A
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
1.1 KOhm