G2R-24-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R-24-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 5A DPDT(29x13.5x25.5)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
G2R Series General purpose PCB power relay used in various domestic and commercial applications. 8mm creepage/clearance Coil Voltage 12 V dc Contact Configuration DPDT Switching Current 5 A Mounting Type PCB Mount Coil Resistance 275 Ω Maximum Switching Voltage AC 380V Maximum Switching Voltage DC 125V Application Power Length 29mm Depth 13.5mm Height 25.5mm Dimensions 29 x 13.5 x 25.5mm Operating Temperature Range -40 → +70°C
Search Keywords: G2R24DC12
Part No:
G2R-24-DC12
Alias/AKA:
G2R24DC12BYOMI
Relay Construction:
Non-Latching10725
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT10703
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
275 Ohm