G2R24DC12BYOMI by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R24DC12BYOMI
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 5A DPDT(29x13.5x25.5)mm THT ...
DESCRIPTION
G2R SeriesGeneral purpose PCB power relay used in various domestic and commercial applications.8mm creepage/clearanceCoil Voltage 12 V dcContact Configuration DPDTSwitching Current 5 AMounting Type PCB MountCoil Resistance 275 ΩMaximum Switching Voltage AC 380VMaximum Switching Voltage DC 125VApplication PowerLength 29mmDepth 13.5mmHeight 25.5mmDimensions 29 x 13.5 x 25.5mmOperating Temperature Range -40 → +70°C