G2R-24-DC24
Omron ElectronicsPower Relay 24VDC 5A DPDT(29x13.5x25.5)mm THT ...
DESCRIPTION
The G2R-24-DC24 is a 2-pole general-purpose Power PCB Relay with DC coil, G2R series. 2CO (DPDT) contact configuration. Standard classification, PCB terminal. Safety-oriented design with dielectric strength of 5000V between coil and contacts and surge resistance of 10000V. Single-side stable relay Fully sealed enclosure Applications Industrial, Power Management, Automation & Process Control Coil Voltage 24VDC Contact Rating (Current) 4A Switching Voltage 380VAC, 125VDC - Max Coil Type Non Latching Features Sealed - Fully Termination Style PC Pin Operating Temperature -40°C ~ 70°C