G2R-2-ASI-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R-2-ASI-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 5A DPDT (( 29mm 13mm 25.5mm)) Through Hole
DESCRIPTION
Search Keywords: G2R2ASIDC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G2R-2-ASI-DC12
COO:
MY
ECCN:
EAR99
100
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
275 Ohm