G2R-2-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R-2-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 5A DPDT(29x13x25.5)mm THT ...
DESCRIPTION
The G2R-2-DC12 is a Power Relay with DC coil. This G2R-series power relay has 2CO (DPDT) cadmium-free Ag alloy contact. Standard classification and PCB terminals. Safety-oriented design with dielectric strength of 5000V between coil and contacts and surge resistance of 10000V. Single side stable function Single contact Flux protection enclosure -40 to 70°C Operating temperature range Applications Industrial
Search Keywords: G2R2DC12
Part No:
G2R-2-DC12
Alias/AKA:
G2R2DC12BYOMI
COO:
ID
ECCN:
EAR99
100
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT10703
Maximum Current Rating:
5 A
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
275 Ohm