G2RL-14-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2RL-14-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 12A SPDT(29x12.7x15.7)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON G2RL-14-DC12 is a high-quality power relay designed for a 12VDC circuit, capable of handling up to 12A of current. This single-pole double-throw (SPDT) relay has a compact size of 29x12.7x15.7mm and is ideal for through-hole mounting. It is a reliable and efficient component for various industrial and electronic applications.
Search Keywords: G2RL14DC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G2RL-14-DC12
Alias/AKA:
G2RL14DC12BYOMB
COO:
MY
ECCN:
EAR99
100
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
12 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 85 °C