G2RL-14-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2RL-14-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 12A SPDT(29x12.7x15.7)mm THT ...
DESCRIPTION
The OMRON G2RL-14-DC24 is a power relay designed for high performance applications. This SPDT (Single Pole Double Throw) relay operates at a voltage of 24VDC and can handle a current of up to 12A. With compact dimensions of 29x12.7x15.7mm and through-hole mounting, this relay is versatile and easy to integrate into various electronic systems. Trust OMRON's reputation for quality and reliability with the G2RL-14-DC24 power relay.
Search Keywords: G2RL14DC24
Part No:
G2RL-14-DC24
Alias/AKA:
G2RL14DC24BYOMB
Relay Construction:
Non-Latching10725
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT10703
Maximum Current Rating:
12 A
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 85 °C