G2RL-1-E-CF-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2RL-1-E-CF-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 16A SPDT (( 29mm 12.7mm 15.7mm)) Through Hole ...
DESCRIPTION
The OMRON ELECTRONICS part G2RL-1-E-CF-DC24 is a reliable power relay designed for use in a variety of electronic applications. This 24VDC relay has a contact rating of 16A and features a single pole double throw (SPDT) configuration. With dimensions of 29mm x 12.7mm x 15.7mm, this through-hole relay is compact and easy to install. Trust OMRON ELECTRONICS for high-quality, durable components for your electronic projects.
Search Keywords: G2RL1ECFDC24
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G2RL-1-E-CF-DC24
Alias/AKA:
G2RL1ECFDC24BYOMB
EAR99
100
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40 to 85 °C