G2RL-24-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2RL-24-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 8A DPDT(29x12.7x15.7)mm THT ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Low Profile Power Relay with 15.7 mm height, ideal for incorporation in miniature equipments Conforms to VDE (EN61810-1), UL508 and CSA22.2. IEC/EN 60335-1 conformed. (-HA Model) Satisfies ambient operating temperature requirement of 85℃ and 105℃ (-CV Model). Clearance and creepage distance: 8 mm / 8 mm min. Coil insulation system: Class F (UL1446). Operating Temperature -40°C ~ 85°C G2RL-1A-E-ASI: TV3 Rating models available.
Search Keywords: G2RL24DC24
Part No:
G2RL-24-DC24
Alias/AKA:
G2RL24DC24BYOMB
COO:
MY
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Tray
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT10703
Maximum Current Rating:
8 A
Operating Temperature:
-40 to 85 °C