G2RL-2-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2RL-2-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 8A DPDT(29x12.7x15.7)mm THT ...
DESCRIPTION
The Omron G2RL series are through hole PCB power relays. These electromechanical power relays are low profile with 15.7mm height. These relays are available in several types such as single pole, double pole, high capacity and high sensitivity type relays. It offers high insulation with insulation distance above 8mm and impulse withstands voltage of 10KV between coil and contacts. These relays are used in home appliances, industrial machinery and outdoor action equipments. Class F insulation system Operating Temperature -40°C ~ 85°C Flux protected UL, CSA and VDE standards approved Non latching coil type Low coil power of 400mW Low profile Applications Industrial, Power Management, Automation & Process Control, Consumer Electronics
Search Keywords: G2RL2DC24
Part No:
G2RL-2-DC24
Alias/AKA:
G2RL2DC24BYOMB
COO:
MY
ECCN:
EAR99
100
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT10703
Maximum Current Rating:
8 A
Operating Temperature:
-40 to 85 °C