G4W-1114P-US-TV8-HP-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G4W-1114P-US-TV8-HP-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 15A SPST-NO(30.48x19.55x30.48)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The OMRON ELECTRONICS part G4W-1114P-US-TV8-HP-DC12 is a reliable power relay designed for various applications. With a voltage rating of 12VDC and a current rating of 15A, this SPST-NO (Single Pole Single Throw - Normally Open) relay can handle a wide range of electrical loads. The compact dimensions measuring 30.48mm in length, 19.55mm in width, and 30.48mm in height make it suitable for space-constrained installations. This Through-Hole Technology (THT) relay ensures secure and stable connections. Trust the OMRON G4W-1114P-US-TV8-HP-DC12 for efficient power switching and control in your circuits.
Search Keywords: G4W1114PUSTV8HPDC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G4W-1114P-US-TV8-HP-DC12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-25 to 55 °C
Coil Resistance:
180 Ohm