G5CA-1A-E-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5CA-1A-E-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 15A SPST-NO( (22mm 16mm 11mm)) THT
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: G5CA1AEDC24
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G5CA-1A-E-DC24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
200
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-25 to 70 °C
Coil Resistance:
2.88 KOhm