G5LE-14-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5LE-14-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 8DC/10AAC SPDT(22.5x16.5x19)mm THT ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G5LE-14-DC12 is a PCB Power Relay with DC coil. This G5LE-series relay has SPDT Ag alloy cadmium-free contact. It is ideal for a wide variety of applications such as home appliances, OA equipment's, vending machines, etc. Fully sealed enclosure -25 to 85°C Operating temperature range Applications Consumer Electronics, Commercial Coil Voltage 12VDC Contact Form SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current) 10A Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max Coil Type Non Latching Features Insulation - Class B, Sealed - Fully Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Search Keywords: G5LE14DC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G5LE-14-DC12
COO:
MY
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT10703
Maximum Current Rating:
10
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
360 Ohm