G5LE-1A-E-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5LE-1A-E-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 16A SPST-NO(22.5x16.5x19)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON ELECTRONICS G5LE-1A-E-DC12 is a Power Relay with a coil voltage of 12VDC and a high switching capacity of 16A. This Single Pole Single Throw Normally Open relay has compact dimensions of 22.5x16.5x19mm and is designed for through-hole installation. It is a reliable and versatile component for various electronic applications requiring a robust and efficient switching solution.
Search Keywords: G5LE1AEDC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G5LE-1A-E-DC12
COO:
MY
ECCN:
EAR99
500
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPST-NO10703
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
360 Ohm