G5LE-1A-VD-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5LE-1A-VD-DC12
Omron Electronics
General Purpose Relay - SPST-NO (1 Form A) - 12VDC 33.3mA Coil - 10A Contatct Rating - PC Pin - Through Hole.
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G5LE-1A-VD-DC12 is sealed (flux protection) general purpose relay with switching voltage 250VAC or 125VDC Max. This relay has 10ms operate time and 5ms release time with 9 VDC/1.2 VDC must operate/release voltage. Operating temperature range is from -
Search Keywords: G5LE1AVDDC12
Part No:
G5LE-1A-VD-DC12
EAR99
100
IN STOCK: 99
Ships today, if you order in
Buy all 99 in-stock or the regular minimum order quantity of 100