G5LE-1-E-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5LE-1-E-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 16A SPDT (22.5mm 16.5mm 19mm) THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Omron G2RL series are a Cubic, Single-pole 10-A Power Relay High Capacity (-E) and 0.8mm Contact Gap (-G) versions Subminiature “sugar cube” relay with universal footprint. Conforms to EN 61810-1. UL recognized/ CSA certified. UL class-F coil insulation model available (UL class-B coil insulation for standard model). Withstands impulse of up to 4,500 V. 400-mW and 360-mW coil power types available Coil Voltage 12VDC Contact Form SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current) 16A Switching Voltage 250VAC - Max Coil Type Non Latching Features Insulation - Class F, Sealed - Flux Protection Termination Style PC Pin Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Search Keywords: G5LE1EDC12
Part No:
G5LE-1-E-DC12
DC Coil Voltage:
12 V
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
360 Ohm