G5LE-1-VD-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5LE-1-VD-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 8DC/10AAC SPDT(22.5x16.5x19)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G5LE-1-VD-DC12 from Omron is a is a PCB Power Relay with DC coil. This G5LE-series relay has SPDT Ag alloy cadmium-free contact. It is ideal for a wide variety of applications such as home appliances, OA equipment's, vending machines, etc. Coil Voltage 12VDC Contact Form SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current) 10A Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max Coil Type Non Latching Features Insulation - Class B, Sealed - Flux Protection Termination Style PC Pin perating Temperature -25°C ~ 85°C
Search Keywords: G5LE1VDDC12
Part No:
G5LE-1-VD-DC12
EAR99
500
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
Solder Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-25 to 85 °C
Coil Resistance:
360 Ohm